Medal Bout Results
WPIAL Sections AA -- AAA
WPIAL Championships AA -- AAA
PIAA Southwest AA Regional
PIAA Championships AA -- AAA

WJPA Wrestling--OnAir/OnLine
Since 1950, WJPA Radio has provided live coverage of the PIAA Wrestling Individual Championship Series. For the past 20 years, all of our broadcasts have also been available on-line via our partnership with TribLive HSSN and its predecessor, MSASports.net. Links for all of our tournament series broadcasts will be listed here through the PIAA AA & AAA Finals, Saturday, March 10. For the 69th consecutive year, we hope you enjoy the action!

Saturday, February 24
Section 4-AAA Championships -- WJPA-AM (1450)
9:20 am Prelims thru Semifinals
-- Listen Here!
approx. 3:45 pm Champ./Conso. Finals
-- Listen Here!
FloWrestling Update -- Seeding

PIAA Southwest AA Regional
Due to circumstances beyond our ability to change, WJPA will not broadcast this year's PIAA Southwest AA Region from IUP. Thanks to our friends at GreeneSports.net, coverage will be available online at the Listen Here links.


Friday, February 23 -- PIAA SW AA Pairings -- Brackets
PIAA Southwest AA Regional

1:50 pm Prelims, Quarters, 1st Consolations
-- Listen Here!
FloWrestling Update

Saturday, February 24
PIAA Southwest AA Regional

9:50 am Semifinals, 2nd/3rd/4th Consolations
-- Listen Here!
5:35 pm Championship/Consolation Finals -- Listen Here!
FloWrestling Update


2018 AA Individual Tournaments
PIAA SW AA Regional--Feb. 23-24
At Indiana University of Pennsylvania

Friday, Feb. 23
12:45 pm Weigh-in
2:00 pm Prelims, Quarterfinals, 1st Consolations -- Listen Here!
Saturday, Feb. 24
9:00 am Weigh-in
10:00 am 2nd/3rd/4th Consolations, Semifinals (12:00 noon)
-- Listen Here!
5:45 pm Championship & Consolation Finals
-- Listen Here!
PIAA SW AA Brackets - FloWrestling Update - Results

PIAA AA Individual Championships--March 8-10
At Giant Center, Hershey, PA

Thursday, March 8
9:00 am AA
Preliminaries, 1st-Round Consolations -- Listen Here!
Friday, March 9
9:00 am AA Quarterfinals, 2nd-Round Consolations
-- Listen Here!
7:30 pm AA Semifinals, 3rd/4th-Round Consolations -- Listen Here!

Saturday, March 10
2:00 pm AA Finals (1st, 3rd, 5th, 7th -- Listen Here!

PIAA AA Brackets --
FloWrestling Update - Results

WPIAL AA Section Tournaments
Preliminaries-Semifinals -- Listen Here!
Consolation & Championship Finals -- Listen Here!
FloWrestling Update - Results
Section 1-AA -- FINAL Brackets
Section 2-AA -- FINAL Brackets
Section 3-AA -- FINAL Brackets

WPIAL AA Championships
Preliminaries-Semifinals-1st/2nd Consolations -- Listen Here!
Championship & Consolation Finals -- Listen Here!
WPIAL AA FINAL Brackets -- FloWrestling Update - Results


WJPA Wrestling Page Archives
(some links within pages may no longer be active)
2016-2017 --- 2015-2016 --- 2014-2015
2013-2014 --- 2012-2013 --- 2011-2012 --- 2010-2011
2009-2010 --- 2008-2009 ---
2007-2008 --- 2006-2007
2005-2006 --- 2004-2005 --- 2003-2004 --- 2002-2003

2018 AA Team Tournaments
PIAA AA Team Tournament -- AA FINAL Bracket

AA Preliminary Round

Muncy 51, Brockway 18
Bishop McDevitt 42, Line Mountain 31
Huntingdon 37, Greenville 33
Northern Lebanon 49, Wilson Area 21
Harbor Creek 54, McGuffey 16

AA First Round
Muncy 34, Burrell 30
Saucon Valley 59, Faith Christian 15
Bishop McDevitt 35, Westmont Hilltop 19
Reynolds 64, Honesdale 6
Boiling Springs 36, Huntingdon 25
Chestnut Ridge 43, Derry Area 18
Brookville 39, Northern Lebanon 28
Southern Columbia 45, Harbor Creek 21

AA Round I Consolations
Burrell 54, Faith Christian 15
Westmont Hilltop 38, Honesdale 21
Huntingdon 36, Derry Area 30
Harbor Creek 34, Northern Lebanon 24

AA Quarterfinals
Muncy 39, Saucon Valley 31
Reynolds 55, Bishop McDevitt 9
Chestnut Ridge 35, Boiling Springs 27
Southern Columbia 29, Brookville 22

AA Round II Consolations
Burrell 29, Brookville 27
Boiling Springs 35, Westmont-Hilltop 20
Huntingdon 38, Bishop McDevitt 31
Harbor Creek 37, Saucon Valley 36

AA Semifinals
Reynolds 40, Muncy 16
Southern Columbia 30, Chestnut Ridge 27

AA Round III Consolations
Boiling Springs 33, Burrell 31
Harbor Creek 44, Huntingdon 16

AA Round IV Consolations
Muncy 37, Boiling Springs 22
Chestnut Ridge 31, Harbor Creek 27

AA Consolation Finals
Chestnut Ridge 39, Muncy 17

AA Championship Finals
Reynolds 30, Southern Columbia 25

WPIAL AA Team Tournament - AA FINAL Bracket
First Round
Burrell Bye
Mt. Pleasant 41, Burgettstown 33
South Fayette 54, Fort Cherry 15 -- Listen Here!
McGuffey 56, South Side Beaver 21 -- Listen Here!
Derry Area 64, Keystone Oaks 15
Elizabeth-Forward 57, Valley 24
Beth-Center 48, Beaver Area 25
Freedom Area 66, Quaker Valley 15

Quarterfinals
Burrell 62, Mt. Pleasant 12
McGuffey 38, South Fayette 31 -- Listen Here!
Derry Area 47, Elizabeth-Forward 25
Freedom Area 35, Beth-Center 33

Semifinals
Burrell 42, McGuffey 25 -- Listen Here!
Derry Area 36, Freedom Area 27 -- Listen Here!

PIAA Qualifier (3rd-place)
McGuffey 44, Freedom Area 31 -- Listen Here!

WPIAL AA Championship
Burrell 50, Derry Area 23 -- Listen Here!

WPIAL AA Section Dual Meet Championships
Section 1 at Freedom Area - FINAL Bracket
Finals: Freedom Area 63, Burgettstown 18
3rd-place: Fort Cherry 48, Beaver Area 35
5th-place: South Side Area 45, Chartiers-Houston 30 -- Listen Here!
Semifinal: Freedom Area 65, Fort Cherry 12
Semifinal: Burgettstown 52, Beaver Area 30

Section 2 at Derry Area - FINAL Bracket
Finals: Derry Area 36, McGuffey 30
3rd-place: Beth-Center 51, Elizabeth-Forward 27
5th-place: Mt. Pleasant 39, Jefferson-Morgan 33
Semifinal: Derry Area 48, Beth-Center 27
Semifinal:
McGuffey 58, Elizabeth-Forward 15

Section 3 at Burrell - FINAL Bracket
Finals: Burrell 43, South Fayette 22
3rd-place: Valley 39, Quaker Valley 35
5th-place: Keystone Oaks 38, Summit Academy 33
Semifinal: Burrell 75, Quaker Valley 3
Semifinal: South Fayette 64, Valley 9


2017-18 Regular Season Tourney Results
2017 Chartiers-Houston--Final Brackets--Team Scores

2017 PowerADE--Final Results

2018 TriCADA--Final Brackets--Team Scores

2018 Allegheny County--Final Brackets--Team Scores

2018 Burgettstown--Final Brackets--Team Scores

WPIAL Four-Time Champions
After just five wrestlers won four straight WPIAL individual titles from 1936-1988, the size of the club doubled in the 1990s. Since the turn of the century, 18 more wrestlers have joined one of the most exclusive fraternities in western Pennsylvania sports, including at least one in each of the past five years. Gavin Teasdale, Jefferson-Morgan, completed his four-peat Saturday night.

WPIAL Wrestling Four-Time Champions
1. Andy Puchany, Canonsburg (1936-1939)
2. James Conklin, Waynesburg (1940-1943)
3. Donald Haney, Canonsburg (1947-1950)
4. Manuel Pihakis, Canonsburg (1949-1952)
5. John Dasta, Penn Hills (1985-1988)
6. John Richey, Connellsville (1988-1991)
7. Cary Kolat, Jefferson-Morgan (1989-1992)
8. Mark Angle, Canon-McMillan (1992-1995)
9. Justin Tracanna, Jefferson-Morgan (1993-1996)
10. Shawn Whyte, West Greene (1995-1998)
11. Troy Letters, Shaler (1998-2001)
12. Joe Makara, Burrell (2000-2003)
13. Larry Hall, Jeannette (2001-2004)
14. Coleman Scott, Waynesburg (2001-2004)
15. Troy Dolan, Derry (2004-2007)
16. Colin Johnston, Canon-McMillan (2005-2008)
17. Jordan Shields, Burrell (2005-2008)
18. Dane Johnson, Shady Side Academy (2006-2009)
19. Matthew Cunningham, Shady Side Academy (2007-2010)
20. Geoffrey Alexander, Shady Side Academy (2008-2011)
21. Nico Megaludis, Franklin Regional (2008-2011)
22. Jimmy Gulibon, Derry (2009-2012)
23. Jason Nolf, Kittanning (2011-2014)
24. Solomon Chishko, Canon-McMillan (2011-2014)
25. Jared Walker, South Fayette (2012-2015)
26. George Phillippi, Derry (2013-2016)
27. Spencer Lee, Franklin Regional (2014-2017)
28. Gavin Teasdale, Jefferson-Morgan (2015-2018)


2018 AAA Individual Tournaments
WPIAL AAA Section Tournaments--Saturday, Feb. 24
8:30 am Weigh-in
9:30 am Prelminaries, Quarterfinals, Semifinals, 1st/2nd Consolations
Approx. 3:45 pm Championship/Consolation Finals
(1 hour following 2nd Round Consolations)

Section 1-AAA at Kiski Area High School -- Seeding
--
Original Brackets --  FloWrestling Update - Results
Section 2-AAA at Connellsville Area High School -- Seeding
--
Original Brackets --  FloWrestling Update - Results
Section 3-AAA at Fox Chapel Area High School -- Seeding
--
Original Brackets --  FloWrestling Update - Results
Section 4-AAA at Trinity Area High School -- Seeding
--
Original Brackets --  FloWrestling Update - Results
Section 4-AAA Preliminaries-Semifinals -- Listen Here!
Section 4-AAA Consolation & Championship Finals
-- Listen Here!

WPIAL AAA Individual Championships--March 2-3
At Canon-McMillan High School
Friday, March 2
2:00 pm Weigh-in
2:45 pm Preliminaries
-- Listen Here!
7:00 pm Quarterfinals, 1st Consolations
-- Listen Here!
Saturday, March 3
9:30 am Weigh-in
10:30 am 2nd/3rd/4th Consolations, Semifinals (12:00 noon)
-- Listen Here!
5:30 pm Consolation Finals
-- Listen Here!
7:00 pm Championship Finals
-- Listen Here!

WPIAL AAA Brackets --
FloWrestling Update - Results

PIAA AAA Individual Championships--March 8-10
At Giant Center, Hershey, PA

Thursday, March 8
4:00 pm AAA Preliminaries, 1st-Round Consolations -- Listen Here!
Friday, March 9
2:15 pm AAA Quarterfinals, 2nd-Round Consolations
-- Listen Here!
Saturday, March 10
9:00 am AAA Semifinals, 3rd/4th-Round Consolations
-- Listen Here!

7:00 pm AAA Finals (1st, 3rd, 5th, 7th) -- Listen Here!
PIAA AAA Brackets --
FloWrestling Update - Results


2018 AAA Team Tournaments
PIAA AAA Team Tournament -- AAA FINAL Bracket

AAA Preliminary Round

Downingtown West 52, Archbishop Ryan 15
Central Dauphin 54, Boyertown 21
Nazareth 60, Spring Grove 3
Seneca Valley 60, Carrick 11

AAA First Round
Canon-McMillan 36, Council Rock South 24 -- Listen Here!
Cathedral Prep 58, Shikellamy 6
Bethlehem Catholic 46, Downingtown West 12
Deleware Valley 45, Cumberland Valley 22
Kiski Area 47, Central Dauphin 16
Nazareth 47, Mifflin County 18
Seneca Valley 58, Archbishop Wood 9
Spring-Ford 39, Cedar Cliff 29

AAA Round I Consolations
Council Rock South 45, Shikellamy 27
Downingtown West 44, Cumberland Valley 26
Central Dauphin 42, Mifflin County 27
Cedar Cliff 45, Archbishop Wood 30

AAA Quarterfinals
Cathedral Prep 40, Canon-McMillan 18 -- Listen Here!
Bethlehem Catholic 56, Delaware Valley 0
Kiski Area 40, Nazareth 21
Seneca Valley 36, Spring-Ford 26

AAA Round II Consolations
Council Rock South 36, Spring-Ford 22
Nazareth 42, Downingtown West 22
Central Dauphin 41, Delaware Valley 21
Canon-McMillan 59, Cedar Cliff 9
-- Listen Here!

AAA Semifinals
Bethlehem Catholic 33, Cathedral Prep 26
Kiski Area 42, Seneca Valley 26

AAA Round III Consolations
Nazareth 48, Council Rock South 15
Canon-McMillan 29, Central Dauphin 28
-- Listen Here!

AAA Round IV Consolations
Cathedral Prep 40, Nazareth 25
Canon-McMillan 27, Seneca Valley 23 -- Listen Here!

AAA Consolation Finals
Cathedral Prep 42, Canon-McMillan 22 -- Listen Here!

AAA Championship Finals0
Bethlehem Catholic 38, Kiski Area 22

WPIAL AAA Team Tournament - AAA FINAL Bracket
Preliminary Round
Upper St. Clair 35, Shaler Area 34 (Crit. H--most first-points)
Armstrong 39, Belle Vernon Area 38
Franklin Regional 43, Moon Area 33
Thomas Jefferson 35, Mars Area 32

First Round/Quarterfinals
Canon-McMillan 51, Upper St. Clair 21 -- Listen Here!
Hampton 42, Peters Township 33 -- Listen Here!
Hempfield Area 47, West Allegheny 24
Seneca Valley 37, Franklin Regional 23
Waynesburg 52, Armstrong 12
Connellsville 52, Trinity 12
Greensburg Salem 35, North Allegheny 33
Kiski Area 54, Thomas Jefferson 12

Quarterfinals
Canon-McMillan 62, Hampton 3 -- Listen Here!
Seneca Valley 37, Hempfield 25* (Hemp. used ineligible wrestler)
Waynesburg 52, Connellsville Area 22
Kiski Area 62, Greensburg Salem 6

Semifinals
Canon-McMillan 47, Seneca Valley 17 -- Listen Here!
Kiski Area 39, Waynesburg 26 -- Listen Here!

PIAA Qualifier (3rd-place)
Seneca Valley 39, Waynesburg 31
-- Listen Here!

WPIAL AAA Championship
Kiski Area 33, Canon-McMillan 24 -- Listen Here!

WPIAL AAA Section Dual Meet Championships
Section 1 at Hempfield - FINAL Bracket
Finals: Kiski Area 40, Hempfield Area 21
3rd-place: Greensburg Salem 52, Armstron 24
5th-place: Franklin Regional 62, Plum 12
Semifinal: Hempfield 68, Armstrong 0
Semifinal: Kiski Area 53, Greensburg Salem 9

Section 2 at Peters Township - FINAL Bracket
Finals: Connellsville Area 39, Peters Township 31
3rd-place: Upper St. Clair 34, Belle Vernon Area 33
5th-place: Thomas Jefferson 47, Mt. Lebanon 26
Semifinal: Peters Township 41, Belle Vernon Area 32
Semifinal:
Connellsville Area 49, Upper St. Clair 23

Section 3 at Hampton - FINAL Bracket
Finals: Seneca Valley 50, Hampton 12
3rd-place: North Allegheny 43, Mars Area 21
5th-place: Shaler Area 46, Butler 34
Semifinal: Hampton 34, Mars Area 31
Semifinal:
Seneca Valley 52, North Allegheny 15

Section 4 at West Allegheny - FINAL Bracket
Finals: Canon-McMillan 36, Waynesburg 18 -- Listen Here!
3rd-place: West Allegheny 43, Moon Area 21 -- Listen Here!
5th-place: Trinity 72, Ambridge 3 (Jan. 23) -- Listen Here!
Semifinal: Waynesburg 53, West Allegheny 17 -- Listen Here!
Semifinal:
Canon-McMillan 59, Moon Area 15 -- Listen Here!



Copyright 2018
The Washington Broadcasting Company
--------------------------------------------------------------------------------------------
HOME | NEWS | WEATHER | SPORTS | CONTESTS
EVENTS | AIR STAFF | ADVERTISING |